Po kilku tygodniach prac wykopaliskowych, archeologom udało się wydobyć ciekawe pozostałości po dawnej kuchni zespołu pałacowego. Na fundamenty natrafiono podczas rewitalizacji parku Radziwiłłowskiego.
– Odsłoniliśmy już prawie cały zarys fundamentów – cieszy się Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia. – Z poszczególnych pomieszczeń udało się pozyskać wiele ciekawych przedmiotów archeologicznych – podkreśla Bienia. To na przykład fragmenty potłuczonych kafli glinianych ze znakami herbów radziwiłłowskich. Ale także kawałki porcelany, szkła czy ceramiki użytkowej. – Udało się także znaleźć pojedyncze monety. Te wszystkie odnalezione „skarby” w przyszłości zasilą zbiory naszego muzeum, zarówno wystawę stałą, jak również wystawę archeologiczną w wieżyczce południowej – zapowiada badacz.
Dawna kuchnia zespołu zamkowego była oddzielnym budynkiem. Potwierdzają to również mapy Atlasu Targońskiego z XVIII wieku. Odkryć dokonano podczas rekonstrukcji południowych fortyfikacji w parku. Obecnie, trwają również prace budowlane przy odsłanianiu fundamentów budynków pałacu. – Sukcesem tych prac jest odnalezienie wielu ciekawych przedmiotów. Udało się je wydobyć dzięki członkom Koła Archeologicznego Fibula – zaznacza Bienia. Na razie wszystkie wydobyte znaleziska zostanę oczyszczone i poddane konserwacji.
Pałac Radziwiłłów był jedną z największych rezydencji magnackich XVII wieku. Otaczał go system obwarowań ziemnych szkoły staroholenderskiej, który teraz miasto rekonstruuje.